2142/893
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Sæt på fire stole heraf en armstol. Stel af eg. Sæde og ryg af patineret natur kernelæder. Model 3237 og 3238. Udført hos Fredericia Stolefabrik. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter og patina.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
17 bud