2441/23
Lorenz Nielsen (f. 1739, d. 1821)
Overskab af egetræ på stand, svungen gennembrudt top, to paneldøre udskåret med bladværk og ornamentik, bag hvilke hylder og små skuffer, monteret på senere underdel. Sønderjylland, 18. årh.s slutning. H. 170. B. 113. D. 35.
Ridser og mærker. Brugsslitage. Nøgle medfølger ikke. Denene dør er lidt skæv.
Ældre malerier, møbler og varia, 7. oktober 2024
Vurdering
Hammerslag