Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)
“Friedhof der Maulwürfe”, München: Galerie van de Loo 1959. Med 8 orig. raderinger af Asger Jorn. Ét af 200 num. eksemplarer (#116), sign. af Jorn og Caspari. 33,5×24,5 cm. Forlagsbind med plastikomslag, ingen kassette.
Litteratur: Van de Loo #212–219. Proveniens: Guy Atkins (1911–1988), britisk lingvist og kunsthistoriker, forfatter til værkfortegnelsen over Jorns malerier.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og grafik, 5. december 2018