2436/835
Niels Eilersen
Overpolstret lænestol med hjul, betrukket med rødt møbelstof. Udført og mærket hos N. Eilersen. 1930–40'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Senere monteret med hjul.
Moderne kunst og design, 3. september 2024
Vurdering
Hammerslag