922/​96

Dronning Louise af Danmark / Queen Louise of Denmark (f. Kassel 1817, d. Bernstorff Slot 1898)

Lyserøde roser og snerler. Usigneret. Betegnet på en gammel etiket på blændrammen: “No. 711 Peinture de ... Reine Louise de Danemark”. Olie på lærred. 50×38.

Dronning Louise modtog undervisning af flere af guldalderens anerkendte malere, herunder I.L. Jensen (1800–1856), hvis indflydelse man sporer i Dronningens blomsterbilleder - og således også her.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 750, 2005 nr. 1839, afb. s. 271. Bruun Rasmussen auktion 845, 2013 nr. 19, afb. s. 33.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?