1846/671
Vicke Lindstrand (f. Sverige 1904, d. 1983)
Tre skåle samt et fad af klart glas. Skåle indlagt med spiralmønster, fad med polykromt mønster. Alle dele sign. Kosta LH samt LU. Udført hos Kosta, Sverige. H. 6,5–12. (4)
Almindelig brugspatina, herunder enkelte overfladeridser.
Moderne kunst og design, 13. november 2018
Vurdering
Hammerslag