1846/​671

Vicke Lindstrand (f. Sverige 1904, d. 1983)

Tre skåle samt et fad af klart glas. Skåle indlagt med spiralmønster, fad med polykromt mønster. Alle dele sign. Kosta LH samt LU. Udført hos Kosta, Sverige. H. 6,5–12. (4)

Almindelig brugspatina, herunder enkelte overfladeridser.

Moderne kunst og design, 13. november 2018

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK