Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“FH 1936”. Skalstol med stel af bøgetræ, sæde og ryg af lamineret, formbøjet nød. Tegnet 1950. Udført hos Fritz Hansen.
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, nr. 3, marts 1950.
Litteratur: Fritz Hansen katalog 1951, s. 48–49.
Litteratur: Johan Møller Nielsen, “Wegner: En dansk møbelkunstner”, Gyldendal, 1965, stolen gengivet s. 82.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. ridser og skomærker på ben. Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.
Moderne kunst og design, 6. januar 2015
18 bud