2014/542
Charles Eames (f. 1907, d. 1978)
Ray Eames (f. 1912, d. 1988)
“Aluminium Group”. Højrygget kontorstol af aluminium med vippefuktion, monteret på hjul, sæde og ryg betrukket med sort banesyet skind. Model EA 119. Udført og mærket hos Vitra.
Stand
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design, 31. marts 2020
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
9 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||