2014/​542

Charles Eames (f. 1907, d. 1978)

Ray Eames (f. 1912, d. 1988)

“Aluminium Group”. Højrygget kontorstol af aluminium med vippefuktion, monteret på hjul, sæde og ryg betrukket med sort banesyet skind. Model EA 119. Udført og mærket hos Vitra.

Stand

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Auktion

Moderne kunst og design, 31. marts 2020

Kategori
Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Solgt

Hammerslag

10.500 DKK  

9 bud

Tidspunkt Byder Bud
(Autobud) 10.500 DKK
10.000 DKK
9.500 DKK
(Autobud) 9.000 DKK
8.500 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK