905/​86

Ester Almqvist (f. Bromma 1869, d. Lund 1934)

Opstilling med malerindens palet og en græsk vase stående på en søjle. Sign. E. D. Almqvist 1890. Olie på lærred monteret på plade. 150×66.

Ester Dorothea Almqvist (1869–1934) er kendt som én af Sveriges tidligste modernister. Hun blev født med en misdannelse af rygsøjlen, som begrænsede hendes mobilitet i hverdagen. Dette betød dog at hun i stedet kunne dedikere sit liv til at male og studere kunst. Almqvist var en del af en gruppe af kvindelige svenske kunstnere, som arbejdede, udstillede og i nogle tilfælde boede sammen. Da rygsmerterne gjorde det umuligt for Almqvist at arbejde mere, gik nogle yngre kvindelige kunstnere sammen og organiserede en udstilling af hendes værker for at ære hende. Almqvist studerede kunst på akademierne i Göteborg og Stockholm, og hendes undervisere inkluderede Gustaf Cederström og Bruno Liljefors. Hun donerede mere end 2.000 af sine værker til Malmö Konstmuseum, hvilket gør hende til den mest repræsenterede kvindelige kunstner på museet.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 806, 2009 nr. 433.

Malerier og tegninger, 30. november 2021

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

26.000 DKK