877/​599

Karl Isakson (f. Stockholm 1878, d. København 1922)

“Landskab från Småland”. Sign. K I 1915 (indridset). Attesteret på bagsiden 'Malet af K. Isakson Attesteres Viggo Madsen & Aage Roose'. Olie på lærred. 56×61.

Litteratur: Gustaf Engwall: “Karl Isakson”, Stockholm 1936, kat. 129. Hér dateret 1914–15. Udstillet: “Karl Isaksons Mindeudstilling”, København 1922, kat. nr. 51. Udstillet: “Karl Isaksons Minnesutställning”, Stockholm 1922, kat. nr. 108. Udstillet: Kunstforeningen, København 1932, kat. nr. 38. Udstillet: “Karl Isakson-Udstillingen”, København 1962, kat. nr. 40a. Proveniens: Arnbaks Kunsthandel, København (mærkat på blændrammen). Proveniens: Edvard Brink Kunsthandel, København (stempel på bagsiden). Proveniens: Overretssagfører Torsten Larsen, København. Proveniens: Privatsamling, Danmark.

Malerier, skulpturer, fotografier, 6. marts 2018

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

60.000 DKK