Pieter van der Borcht (f. Mechelen 1530, d. 1608)
Landskab med Hagar og Englen. 1586. Tryksign. Petrus van der Borht fecit. Radering. Vandmærke med drueklase og bogstaverne P. H. 27×35,6.
Litteratur: Le Blanc 4; Hollstein 190; Mielke (New Hollstein) 2
Proveniens: F. T. Kaffka (1811–1888). Lugt 2937
Monteret på papir. Enkelte minimale pletter.
Kunst på papir, 7. august 2023