V. Maltsev (, 20. årh.)
Marine i aftensol. Sign. V. Maltsev Dubrovnik 1932-IX (in Cyrillic) with dedication. Olie på lærred. 15×23.
Proveniens: Den danske ejer stedmors forældre, Arne Hammer og hustru, Tatiana Hammer, f. Martinson. Arne Hammer arbejdede for Store Nordiske Telegrafselskab og boede i en årrække i Rusland før den russiske revolution. I Irkutsk mødte han russerinden Tatiana Martinson, som han giftede sig med, hvorefter de botsatte sig i Danmark. Her hørte Tatiana Hammer til den russiske kreds i København.
Behov for let overfladerensning. Minimale krakeleringer, afskalninger og ridser.
Russisk tema, 5. december 2019