1517/​751

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“GE 375”. Dagligstue møblement med stel af massiv eg, bestående af en højrygget tre-pers. additionssofa samt en lavrygget lænestol. Løse hynder betrukket med brun uld med lyse striber i ryg. Formgivet 1970. Udført og stemplet hos Getama, Gedsted. Sofa: H. 95. L. 215. D. 95. (4)

Litteratur: Mobilia nr. 178/79, 1970.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Betræk med smuds.

Moderne kunst og design, 21. april 2015

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

9.500 DKK

19 bud

(Autobud) 9.500 DKK
9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
8.000 DKK
6.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
(Autobud) 4.200 DKK
4.000 DKK
3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.400 DKK
3.000 DKK