1517/751
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 375”. Dagligstue møblement med stel af massiv eg, bestående af en højrygget tre-pers. additionssofa samt en lavrygget lænestol. Løse hynder betrukket med brun uld med lyse striber i ryg. Formgivet 1970. Udført og stemplet hos Getama, Gedsted. Sofa: H. 95. L. 215. D. 95. (4)
Litteratur: Mobilia nr. 178/79, 1970.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Betræk med smuds.
Moderne kunst og design, 21. april 2015
Vurdering
Hammerslag
19 bud