Fritstående bar af riopalisander, plade med sort formica, front med skydelåger af glas, bag hvilke rum og udtræksbakker med skåle af metal, i midten skrå flaskeholdere med sort formica, bund med metalstiver. Model HM 3. Udført hos Heltborg Møbler, Fredericia, for Domus Danica. H. 115. B. 110. D. 40.
Litteratur: Mobilia nr. 107–108, 1964.
Domus Danica, katalog, 1968.
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Metalstiver med rustpletter.
Moderne kunst og design, 2. juni 2020