870/​257

Stort fransk empire kaminur af forgyldt bronze, urhus med siddende Alexander den Store, skive med plaketter af hvid emalje, basen med relief, Aristoteles der underviser Alexander og hans forældre i baggrunden. 19. årh.s begyndelse. H. 52. B. 39. D. 16.

Litteratur: Hans Ottomeyer, 'Vergoldete Bronzen' Munchen, 1986, vol. 1, s. 349, fig. 5.6.6.

Konditionsrapport ved forespørgsel. furniture@bruun-rasmussen.dk

Der gives ingen garanti for værkets funktion.

Varia, møbler og tæpper, 1. marts 2017

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag

27.000 DKK