1951/​844

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Ægget”. Lænestol med vippefunktion og drejestel, stjernefod af aluminium. Sæde, sider og ryg betrukket med gråt skind. Model 3316. Formgivet 1958. Udført og mærket hos Fritz Hansen.

Stemplet serienummer: 11000216064

Dette emne handles i fuldmoms

Nogle overfladeridser og mærker. Bemærk: vippebeslag mangler.

Moderne kunst og design, 17. december 2019

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

18.500 DKK

18.500 DKK
(Autobud) 18.000 DKK
17.500 DKK
(Autobud) 15.000 DKK
14.500 DKK
14.000 DKK