1951/844
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Ægget”. Lænestol med vippefunktion og drejestel, stjernefod af aluminium. Sæde, sider og ryg betrukket med gråt skind. Model 3316. Formgivet 1958. Udført og mærket hos Fritz Hansen.
Stemplet serienummer: 11000216064
Dette emne handles i fuldmoms
Nogle overfladeridser og mærker. Bemærk: vippebeslag mangler.
Moderne kunst og design, 17. december 2019
Vurdering
Hammerslag