Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)
Fire litografier på et ark: - Uden titel. Tryksign. Asger J. 42. Trykt af Jorn på Det Kgl. Akademi, Grafisk Skole, København. Prøvetryk. - Uden titel. Tryksign. Asger J. 45. Udgivet af Helhestens Forlag, København. Trykt hos I. Chr. Sørensen, København. - Uden titel. Sign. Asger Jorn 1956, Prøvetryk. Med dedikation: “Til Permild med tak”. Udgivet af Edition Van de Loo, München. Trykt af Permild & Rosengreen, København. - Uden titel. Sign. Asger Jorn 1956, Prøvetryk. Med dedikation: “Til Permild med tak”. Udgivet af Edition Van de Loo, München. Trykt af Permild & Rosengreen, København. Bladstørrelse 87×65. Uindrammet.
Litteratur: Van de Loo, nr. 43, 69, 187 og 188. Proveniens: Verner Permild, København. Herefter nedarvet i familien.
Papiret er let gulnet.
CoBrA, 13. december 2022
18 bud