2419/​500

Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)

“Høvdingestol”. Lænestol og tilhørende skammel med stel af teak. Sæde, armlæn samt dybthæftet ryg betrukket med lyst Nevada Sand skind. Model FJ 4900. Designet 1949. Udført hos OneCollection/House of Finn Juhl i 2018. (2)

Høvdingestolen blev præsenteret første gang på Københavns Snedkerlaugs 23. møbeludstilling på Kunstindustrimuseet, den 30. september - 16. oktober 1949.

Litteratur: Grete Jalk [red.]. “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bd. 3, gengivet og omtalt s. 122–125.

“Til Snedkerlaugets udstilling i 1949 tegnede Finn Juhl den såkaldte ”Høvdingestol“, vel nok den mest markante af alle hans møbler. Den vandt dengang ikke ubetinget anerkendelse blandt kritikerne, men i dag er de fleste nok enige om, at det er et af hans hovedværker. På udstillingen viste han, at han ved udformningen af stolens træskelet havde ladet sig inspirere af formerne i primitive folks våben og brugsting. Om det var derfor, at stolen fik navnet, er uvist. Finn Juhl har selv fortalt, at en journalist ved udstillingens åbning, hvor Kong Frederik IX havde prøvesiddet stolen, havde spurgt, om den nu skulle kaldes ”Kongestolen“, men at han havde fundet det for prætentiøst og derfor havde sagt: ”Kald den hellere en høvdingestol“ - hvilket journalisten gjorde”.

Litteratur: Esbjørn Hiort, “Arkitekten Finn Juhl”, Arkitektens Forlag, 1990, gengivet og omtalt s. 40–41. Citat s. 40.

Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, gengivet og omtalt s. 92.

Litteratur: Arne Karlsen, “Dansk Møbelkunst i det 20. århundrede”, bd. 2, gengivet og omtalt s. 186–189.

Litteratur: “Finn Juhl Memorial Exhibition”, 1990, gengivet og omtalt s. 56–57.

Minimale brugsspor.

Vur­dering

75.000 DKK

Hammerslag

70.000 DKK

70.000 DKK
65.000 DKK