Karin Blom (f. 1881, d. 1951)
Rund skål af stentøj, penseldekoreret med blade og blomster i grønt og gråblåt på gulglaseret base. Sign. monogram, S.760. Udført 1913/1914. Kgl. P. Stand af patineret bronze. Ej stemplet. Unik. H. 10,4. Diam. 16.
Indvendigt med nogle kalkrander.
Moderne kunst og design, 27. oktober 2020
18 bud