2044/​562

Karin Blom (f. 1881, d. 1951)

Rund skål af stentøj, penseldekoreret med blade og blomster i grønt og gråblåt på gulglaseret base. Sign. monogram, S.760. Udført 1913/1914. Kgl. P. Stand af patineret bronze. Ej stemplet. Unik. H. 10,4. Diam. 16.

Indvendigt med nogle kalkrander.

Moderne kunst og design, 27. oktober 2020

Vur­dering

6.000–8.000 kr.

Hammerslag

12.500 kr.

18 bud

12.500 kr.
12.000 kr.
11.500 kr.
11.000 kr.
10.500 kr.
(Autobud) 10.000 kr.
10.000 kr.
(Autobud) 9.500 kr.
9.000 kr.
(Autobud) 8.500 kr.
8.000 kr.
(Autobud) 7.500 kr.
7.000 kr.
(Autobud) 6.500 kr.
6.000 kr.
(Autobud) 4.400 kr.
4.200 kr.
4.000 kr.