2431/881
Charles Eames (f. 1907, d. 1978)
Ray Eames (f. 1912, d. 1988)
“Aluminium Group”. Kontorstol med stel af forkromet aluminium monteret med hjul. Sæde og ryg betrukket med banesyet sort skind. Model EA 117. Udført og mærket hos Vitra.
Stand
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design, 30. juli 2024
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
5 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|