877/​99

F. C. Gröger (f. Pløn 1766, d. Hamborg 1838)

Købt af Kunstmuseet Brundlund Slot i februar 2018.

Portræt af Marcus Pauli Karenus Holst von Schmidten (1791–1849). Kammerjunker, etatsråd, by- og herredsfoged på Langeland, borgmester i Rudkøbing. Ca. 1815–1820. Usigneret. Olie på lærred. 62×52. Empire ramme.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier, 27. februar 2018

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

50.000 DKK