Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)
Uden titel, 1943. Sign. Jorn. På bagsiden attesteret: Malet af Asger Jorn, Galerie Birch, Copenhagen 20.1.65; B. Birch. Olie på pap. 42×29.
Litteratur: Guy Atkins: “Jorn in Scandinavia 1930–1953”, London, 1968, nr. 295. Proveniens: Søren Westergaard, København. Proveniens: Svend Hansen, Stubbekøbing. Proveniens: Weber Jørgensen, Veflinge, Fyn. Proveniens: Nis Reinholdt, Vorgod. Proveniens: Dansk privatsamling.
Malerier og skulpturer, 7. december 2021