Reuben Chappell Goole (f. 1870, d. 1940, engelsk marinemaler)
““Waft“ of Brixham. Capt. J Fowler”. Sign. R. Chappell Goole. Gouache, vandfarve og pastel på papir. Lysmål 33,5×51,5.
Mindre misfarvninger, reparationer og retoucheringer. Papiret er gulnet og let bølget. Monteret i passepartout. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 14. juni 2021