2045/709
Svend Hammershøi (f. Frederiksberg 1873, d. sst. 1948)
Høj vase af lertøj, yderside med stiliserede mønstre i relief. Dekoreret med askeglasur. Sign. HAK, stemplet Made in Denmark. Udført hos Kähler. H. 29. Diam. 11,4.
Almindelig brugsslitage. Fodrand med enkelte afslag samt to reparationer.
Moderne kunst og design, 3. november 2020
Vurdering
Hammerslag
15 bud