919/​21

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

“Paa Kirkegaarden”. En ældre kvinde siddende på kirkegården i Fløng. Forarbejde. Sign. L.A. Ring 03. Olie på lærred monteret på lærred. 21×28.

H. Chr. Christensens fortegnelse over L.A. Rings malerier, 1910, nr. 512.

Nærværende maleri er et forarbejde til maleriet “På kirkegården i Fløng” fra 1904, som er på Statens Museum for Kunst (inv. nr. KMS1941).

Litteratur: Cai M. Woel, “L. A. Ring”, 1937 afb. s. 71. “Kunst i Privateje”, 1944, bd. I, afb. s. 190 og omtalt s. 191 således: ”[...] det lille Forarbejde til Kunstmuseets store Fremstilling af den gamle Kone paa Kirkegaarden [...] giver en interessant Oplysning. Det var oprindelig Meningen, at Graven foran den gamle Kone skulde være fyldt af Blomster, hvad Skitsen her viser. Men efter en god Vens Raad strøg Ring disse Blomster og satte de store, ubønhørlige Jernkors i stedet."

Proveniens: Harald Holm (1910). Fuldmægtig Emil Bangs samling, dennes auktion Winkel & Magnussen 161, 1934 nr. 307, afb. s. 39. Ingeniør H. Claudius' samling, dennes dødsboauktion Winkel & Magnussen 377, 1953 nr. 52, afb. s. 7. Direktør Hans Tobiesens samling, dennes auktion, del III, Winkel & Magnussen 388, 1954 nr. 92, afb. s. 43. Bruun Rasmussen auktion 640, 1997 nr. 225, afb. s. 68.

Ældre malerier, 4. marts 2024

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

44.000 DKK