Rita Kernn-Larsen (f. Hillerød 1904, d. København 1998)
Komposition, ca. 1970. Sign. Rita Kernn-Larsen. Olie på lærred med applikerede lærredsstykker. 41×33.
Litteratur: “Solo”, Gl. Holtegaard & Kunsten, Aalborg, afb. i udstillingskataloget s. 124.
En af applikationerne med mindre slip, bør limes.
Moderne kunst og design, 12. november 2019
30 bud