12102/​5

Per Kirkeby (f. København 1938, d. sst. 2018)

Komposition. Sign. og dateret Til Erik fra Per 12–11-85. Tusch på papir. Lysmål 13×10. Rammemål 32,5×27,5.

Proveniens: Erik Fischer. Kunsthistoriker og tidl. overinspektør ved Den Kongelige Kobberstiksamling

Sælger oplyser

Papiret gulnet i højre side. Ramme med småskrammer.

Kunst, antikviteter & design, 14. januar 2021

Vur­dering

3.000 kr.

Hammerslag

4.400 kr.

31 bud

4.400 kr.
4.200 kr.
4.000 kr.
3.800 kr.
(Autobud) 3.600 kr.
3.600 kr.
3.400 kr.
3.200 kr.
(Autobud) 3.000 kr.
3.000 kr.
(Autobud) 2.900 kr.
2.800 kr.
2.700 kr.
2.600 kr.
(Autobud) 2.500 kr.
2.500 kr.
(Autobud) 2.400 kr.
2.300 kr.
2.200 kr.
2.100 kr.
(Autobud) 2.000 kr.
1.950 kr.
(Autobud) 1.900 kr.
1.850 kr.
(Autobud) 1.800 kr.
1.750 kr.
1.700 kr.
1.650 kr.
1.600 kr.
1.550 kr.
1.500 kr.