1419/168
Stort senempire chatol af mahogni, overdel med tre buede døre flankeret af søjler af hvid marmor, cylinderklap bag hvilken skuffer og rum, indlagt med lyst træ, underdel med store skuffer. 19. årh.s begyndelse. H. 239. B. 132. D. 68.
Skuffe med diverse løsdele. Ridser og mærker. Brugsslitage. Falmet. Nøgle medfølger.
Ældre malerier og møbler, 5. maj 2014
Vurdering
Hammerslag
19 bud