2325/149
Jardiniere af rødmalet metal med gennembrudt kant, dekoreret med vinranker samt landsbypartier i ovale kartoucher, i siderne løvehoveder med ringhanke, stående på dyrepoter. 19. årh. H. 12,5. L. 27. B. 20.
Restaureret. Bulet. Ir og aflejringer indvendigt. Større afskalninger. Vipper. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. juni 2023
Vurdering
Hammerslag