2116/738
Kresten Bloch (f. Næstved 1912, d. København 1970)
Rund vase af stentøj, dekoreret med okseblodsglasur. Sign. monogram. Kgl. P. Unik. H. 20.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Øverste kant med et lille glasurafslag.
Moderne kunst og design, 20. april 2021
Vurdering
Hammerslag
17 bud