1917/1562
Kinesisk snusflaske af jade - mørkegrøn med varierede æblegrønne områder, løgformet, siden skåret med vismand under fyrretræ modsatte side med flyvende trane blandt skyformationer, står på flad oval base. Prop af udskåret koral på grøn base. Qing 19. årh. H. 6 cm.
spoon not available cork in the opening, tiny tiny chip at top rim
Varia, 25. april 2019
Vurdering
Hammerslag