902/​623

Vilhelm Lundstrøm (f. København 1893, d. sst. 1950)

Opstilling med glas og salathoved, 1919. Sign. V.L. samt på bagsiden. Olie på lærred. 36×43.

Litteratur: Preben Wilmann & Marianne Brøns: “Lundstrøm”, København, 1987, nr. 40. Udstillet: Tremandsudstilling i Bredgade, 1919. På blændrammen skrevet med blyant: “Udstillet i Lokale i Bredgade o.G. Malerier af Lundstrøm, K. Larsen (og Wiboldt) antagelig 1919. Oluf Thomsen/ På samme udstilling købte jeg den Pakkasseskulptur, der nu er i mit eje. O.Th”. Udstillet: Rundskueudstilling, Charlottenborg, København, 1936, kat. nr. 66. Udstillet: Vilhelm Lundstrøm Mindeudstilling, Charlottenborg, København og Rådhushallen, Aarhus, 1951, kat. nr. 19. Udstillet: “Vilhelm Lundstrøm”, Kunstforeningen, København, 1963, kat. nr. 19. Proveniens: Professor Oluf Thomsens samling. Proveniens: Grosserer Chr. Tetzen-Lund. Med stempel TL. Proveniens: Forhenværende Museumsinspektør ved Kongernes Samling, etnolog og kunsthistoriker Gerda Petri (f. 1934- d. 2020).

Malerier og skulpturer, 8. juni 2021

Vur­dering

60.000–75.000 DKK

Hammerslag

48.000 DKK