1935/1656
Stort fransk søjleur af forgyldt bronze og sort malet træ, fritsvingende regulator pendul. Empire form, 19. årh. H. 63. B. 32. D. 20.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul og optræksnøgle medfølger. Aflsg på kassen. Kassen ustabil.
Varia, 29. august 2019
Vurdering
Hammerslag