E. C. Ulnitz og ubekendt maler, 18. årh. (f. København 1856, d. sst. 1933)
Studie af tusindfryd. Inridset E.C. Ulnitz. Olie på plade. 12×9,5. Samt to arkaiske landskaber med personer. Usignerede. Vandfarve på papir. Lysmål 13×9. (3)
Den ene vandfarve med skjolder og overfladeridser. Behov for let overfladerensning. Undersøgt i rammen.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. januar 2021
19 bud