Foto endnu ikke klar
884/​575

Henri de Toulouse-Lautrec (f. Albi 1864, d. Malromé 1901)

“Jane Avril”, 1893. 1. tilstand. Sign. i trykket T Lautrec 93 og betegnet Depot Chez Kleinmann / 8. Rue de la Victoire. Imp. Chaix 20. Rue Bergère Paris Encres Lorilleux. Litografi i farver på plakatpapir. Lysmål 128,5×94.

Litteratur: Adriani nr. 11. 1. tilstand. Proveniens: Kunstneren Johan Rohdes (1856–1935) samling, København. Erhvervet af denne i Paris i midten af 1890'erne og siden nedarvet i familien.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier, skulpturer og foto, 5. marts 2019

Vur­dering

125.000 DKK

Hammerslag

120.000 DKK