1318/​1731

Bestik af sølv i diverse mønstre, bestående af potageske, syv spiseskeer, fem gafler, seks dessert skeer, fire sæt på seks kaffe/theskeer samt en enkelt theske, fem sukkerskeer, to kompotskeer, flødeske, to kagespader, tre serveringsskeer og sauceske. Vægt ca. 1570 gr. Samt oplukker, to salatsæt og ske med skafter af sølv. Desuden sukkerske og flødeske af sølvplet samt fiskespade uden lødighedsstempel. 19.-20. årh. (67)

Mange dele graveret. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Varia, 2. maj 2013

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

4.200 DKK

(Autobud) 4.200 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK