2009/923
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Chatol af teak. Front med fire skuffer og nedklappelig skriveplade. Indvendig med to skuffer samt opbevaringsrum. Udført hos Søborg Møbelfabrik. H. 124. B. 100. D. 46.
Nøgle medfølger
Fremstår med brugspatina, herunder ridser og mærker. Nogle finérafslag samt tørrevner.
Moderne kunst og design, 25. februar 2020
Vurdering
Hammerslag
18 bud