1748/​1693

Napoleon III middagsservice af porcelæn, dekoreret i koboltblå og guld med kronet monogram og krone. Sign. A. Clain, Rue du Bac, 54, Terrin stemplet Ch. Picard, Mon. Tinet, 42, Rue du Bac. 19. årh. (23)

Bestående af 11 middagstallerkener, 11 frokosttallerkener og terrin.

Antallet af middagstallerkener ændret d. 07.02.

Slitage på guld. Nogle tallerkener med mindre matte områder i glasuren. Brugsslitage.

1 frokost- og 5 middagstallerkener med mindre kanthak medfølger.

Varia, 30. november 2017

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag