1924/​8519

Russisk thesæt forgyldt sølv, dekoreret med cloisonné emalje, bestående af et par thekopper med tilhørende underkopper, et par små skåle, et par theskeer, en thesi og en sukkerskål. Efter 1917. Vægt ca. 766 g. L. theskeer 11,5. L. thesi 11,5. Diam. thekopper, underkopper, skåle og sukkerskål fra 7,5 til 11. (10).

Proveniens: Patriark Alexei I af Moskva og alle russere (1877–1970), der 1950–1970 forærede Alf Vilhelm Jensen russiske ikoner, sølv m.m. Alf Vilhelm Jensen (f. Blair, Nebraska 1909, d. Ebeltoft 1998), provst i Rougsø-Sønderhald-Midt Djurs, havde stor interesse i at samarbejde med den russisk-ortodoxe kirke i Rusland og Østeuropa, bl. a. som oversætter af religiøse skrifter. Dermed fik han et samarbejde med Patriark Alexei I, som han besøgte flere gange i Rusland. Herefter Alf Vilhelms Jensens efterkommere til idag.

Russisk tema, 13. juni 2019

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK

48 bud

10.000 DKK
9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
5.000 DKK
4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK
3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
(Autobud) 3.000 DKK
2.900 DKK
(Autobud) 2.800 DKK
2.700 DKK
(Autobud) 2.600 DKK
2.500 DKK
2.400 DKK
2.300 DKK
(Autobud) 2.200 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
(Autobud) 2.000 DKK
2.000 DKK
1.850 DKK
(Autobud) 1.800 DKK
1.800 DKK
1.600 DKK
(Autobud) 1.550 DKK
1.500 DKK
(Autobud) 1.450 DKK
1.400 DKK
1.250 DKK
(Autobud) 1.200 DKK
1.200 DKK
1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK