Russisk thesæt forgyldt sølv, dekoreret med cloisonné emalje, bestående af et par thekopper med tilhørende underkopper, et par små skåle, et par theskeer, en thesi og en sukkerskål. Efter 1917. Vægt ca. 766 g. L. theskeer 11,5. L. thesi 11,5. Diam. thekopper, underkopper, skåle og sukkerskål fra 7,5 til 11. (10).
Proveniens: Patriark Alexei I af Moskva og alle russere (1877–1970), der 1950–1970 forærede Alf Vilhelm Jensen russiske ikoner, sølv m.m. Alf Vilhelm Jensen (f. Blair, Nebraska 1909, d. Ebeltoft 1998), provst i Rougsø-Sønderhald-Midt Djurs, havde stor interesse i at samarbejde med den russisk-ortodoxe kirke i Rusland og Østeuropa, bl. a. som oversætter af religiøse skrifter. Dermed fik han et samarbejde med Patriark Alexei I, som han besøgte flere gange i Rusland. Herefter Alf Vilhelms Jensens efterkommere til idag.
Russisk tema, 13. juni 2019
48 bud