Bernt (f. 1937, d. Farum 2017)
Lav- og højrygget lænestol af eg, sider og ryg udspændt med fransk rørflet, løse hynder i sæde og ryg med bordeaux farvet uld og møbelstof. Formgivet 1964. Udført hos Wørts møbelsnedkeri. (2)
Præsenteret på Københavns Snedkerlaugs 38. Møbeludstilling på Kunstindustrimuseet d. 30. okt. - 15. nov. 1964.
Litteratur: Katalog fra udstillingen, s. 62.
Grete Jalk [red], “Dansk møbelkunst gennem 40 aar”, bd. 4, s. 288–89.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Minimale defekter på flet.
Moderne kunst og design, 20. marts 2018