1812/​903

Bernt (f. 1937, d. Farum 2017)

Lav- og højrygget lænestol af eg, sider og ryg udspændt med fransk rørflet, løse hynder i sæde og ryg med bordeaux farvet uld og møbelstof. Formgivet 1964. Udført hos Wørts møbelsnedkeri. (2)

Præsenteret på Københavns Snedkerlaugs 38. Møbeludstilling på Kunstindustrimuseet d. 30. okt. - 15. nov. 1964.

Litteratur: Katalog fra udstillingen, s. 62.

Grete Jalk [red], “Dansk møbelkunst gennem 40 aar”, bd. 4, s. 288–89.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Minimale defekter på flet.

Moderne kunst og design, 20. marts 2018

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag