Peder Faxøe (f. København 1763, d. sst. 1810)
Portræt af en herre i brun overfrakke og hvid kravat. Usigneret. Betegnet verso “Fædrelandets ven, maleren og menneskevennen Peder Faxøe”, samt P. Faxøe Pinx 1786. Olie på malepap. Oval. 93×54.
To reparationer med lapper på for- og bagsiden. Retoucheringer. Krakeleringer. Enkelte afskalninger, specielt ved kanterne. Overfladeridser. Behov for rensning.
Ældre malerier og møbler, 1. juli 2019