2426/​875

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH-4/3”. Bordlampe med stel af patineret bruneret messing, mrk. “Pat. Appl.”. Senere skærmsæt med overskærm af rød/hvid zink, mellem- og underskærm af flerlags opalglas. Stel udført 1926–1928 hos Louis Poulsen. H. 53.

Senere monteret bakelitafbryder. Afbryderhuller senere, ene side med fyldning omkring hullet. Keramisk fatningsdel mangler. Alders og brugspatina, herunder ridser, mærker og anløbninger. Overskærm med senere lakering. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Vur­dering

50.000–75.000 DKK

Hammerslag