Bolette Puggaard (f. Stege 1798, d. København 1847)
Udsigt over bugten ved Terracina i Italien. Sign. Bolette Puggard 1836. Olie på lærred. 50×63.
Bolette Puggaard hørte sammen med sin mand Hans Puggaard, datteren Maria og svigersønnen Orla Lehmann til kredsen af borgerlige mæcener, der i slutningen af den danske guldalder støttede kunstnere som Constantin Hansen, Wilhelm Marstrand, Jørgen Roed, Jørgen Sonne og H. W. Bissen.
Proveniens: Familien Hartmann, Fuglsang, Lolland.
Malerier og tegninger, 25. februar 2014