785/​405

Michael Kvium (f. Horsens 1955)

“Olien, arvtagerbillede”. Sign. på bagsiden Kvium 92. Bemalet ramme med to applikerede relieffer. Olie på lærred. 120×140 inkl. ramme.

Proveniens: Franz Pedersens Kunsthandel, Horsens.

I bogen “Michael Kvium - Malerier og motiver”, København 2001, s. 106 skriver Lennart Gottlieb bl.a.: “I 1992 viste Kvium udstillingen Arvtagerbilleder med de figurbilleder, er fulgte efter Chóros-billederne. Dengang forklarede han, at de havde givet ham anledning til at stille spørgsmålet: 'Hvad er det vigtigste, vi som mennesker arver eller lærer af historien? I en søgen efter svar på dette spørgsmål opstod nogle grundbilleder, jeg kan lade gå i arv!'. I dag ser han dem på samme måde, men lader nu Arvtagerbillederne omfatte 'stort set alle billeder jeg laver i 91, 92 og 93', og han peger på et mere konkret incitament til at ville give noget videre, nemlig at sønnen Jonathan var kommet til verden i 1990. Med Arvtagerbillederne prøvede han at skabe billeder, der indeholdt de største spørgsmål, som han mente, sønnen også skulle stille engang i sit liv. Arvtagerbillederne var altså 'en arv til fremtiden fra fortiden'”.

Udvalgte malerier, 4. marts 2008

Vur­dering

800.000 DKK

Hammerslag

1.000.000 DKK