Mehmed Melih Devrim Nejad (f. Istanbul 1923, d. 1995)
“Mahomet à Tunis”, 1965. Sign. Nejad; sign. med titel og datering på bagsiden samt “Atelier no. 5 et 6. 14 Cité Falguière, Paris 15”. Olie på lærred. 129×161.
Malerier og skulpturer, 7. december 2021