2041/512
Stilnovo
Pendel med hvidlakerede metalskærme. Forkromet fatningshus og baldakin. Model 1262. Udført og mærket hos Stilnovo, Italien, 1950–1960erne. Diam. 55.
Brugsslitage, herunder ridser, mærker, mindre skævheder, buler og afskalninger i forkromning.
Moderne kunst og design, 6. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag